انتشارات کشاورز
فروشگاه اینترنتی کتاب‌های حقوقی
0 کالا - 0 تومان
حذف تصویر عنوان تعداد قیمت (تومان)
موردی وجود ندارد
جمع: 0 تومان

دعوت جامعه مدنی ایران از مردم جهان

«مردم جهان، در برابر تحریم با ما همصدا شوید»؛

این پیام هنرمندان و فعالان مدنی ایران است که فارغ از هر نگاه سیاسی خواستار توجه جهان به نتایج فاجعه‌بار یکی از سیاسی‌ترین و خصمانه‌ترین اقدامات دولت امریکا علیه مردم ایران شده‌اند.

 پویش «همصدایی در برابر تحریم» که روز گذشته هزاران نفر به جمع امضاکنندگان آن پیوستند و بسیاری از چهره‌های شناخته شده در کنار دیگر کاربران شبکه‌های اجتماعی از آن حمایت کردند، حرکتی مدنی است که بر دروغ بودن ادعای سیاستمداران امریکا درباره اهداف‌شان از تحریم تأکید دارد.

در حالی که آنها به دروغ ادعا دارند تحریم‌ها را برای ایجاد تغییر در رفتار حکومت ایران و حمایت از مردم وضع کرده‌اند، فعالان مدنی تلاش خود را بر بیان این حقایق متمرکز کرده‌اند که تحریم شرکت‌های هواپیمایی چیزی جز گذاشتن بازی مرگ پیش روی زندگی هزاران نفر از مردم عادی که ناگزیر به استفاده از هواپیماهای فرسوده خواهند شد، نیست.

همچنان که ادعای دولتمردان امریکایی مبنی بر مستثنی بودن غذا و دارو از تحریم‌هایشان با وجود تحریم‌های گسترده‌ای که در مسیر مبادلات مالی و بانکی قرار داده شده دروغی شرم‌آور است.

 بر همین اساس در بخشی از متن دعوت که هنرمندان نام‌آشنایی همچون رخشان بنی‌اعتماد، اصغر فرهادی، بهمن فرمان‌آرا، حسین علیزاده و کیهان کلهر از نخستین امضا‌کنندگان آن هستند، آمده است: «خام‌اندیشانه است بپنداریم که نتیجه اعمال این تحریم‌ها دستیابی به حقوق شهروندی و حقوق بشر، بهره‌مندی از مواهب آزادی و بهبود شرایط زندگی برای ملت ایران است. ملت ایران، تنها تاوان این تحریم‌ها را خواهد داد» . 

آنها خطاب به مخاطبان جهانی این دعوت نوشتند: «همصدایی ما و شما در هر گوشه از جهان و توجه‌دادن به نتایج فاجعه‌بارِ شرایط تحمیل‌شده بر ملت ایران، می‌تواند سیاستگذاران و سیاست‌های غیرانسانی‌شان را متوقف کند» .

بهمن کشاورز، حقوقدان یکی از نخستین امضا‌کنندگان نامه «همصدایی در برابر تحریم» است. 

بهمن کشاورز: این صدا حتماً شنیده خواهد شد

 اینکه چهره‌های غیرسیاسی و به اعتباری فعالان جامعه مدنی در برابر تحریم‌ها به‌عنوان امری سیاسی موضع‌گیری می‌کنند و نسبت به آثار آن بر زندگی عموم مردم هشدار می‌دهند می‌تواند دارای چه اهداف و اثراتی باشد؟

کسانی که امضا‌کننده این سند هستند افرادی هستند که عمدتاً با سیاست به معنای اخص سر و کاری ندارند. از این‌رو به‌عنوان افرادی که با جهت‌گیری سیاسی خاص به قضایا نگاه نمی‌کنند، فشارهایی که به مردم و قشرهای مختلف در اثر این تحریم‌ها وارد می‌شود را به‌طور ملموس‌تر و بی‌پرده‌تری لمس و احساس می‌کنند؛ زیرا به طبقات مختلف جامعه نزدیک‌تر هستند و با افراد جامعه تماس بیشتری دارند. به‌همین دلیل اینکه چنین کسانی چنین حرکتی کنند کاملاً معقول، منطقی و موجه است.

 تأثیر آن هم احتمالاً این خواهد بود که نشان می‌دهد با این حرکت تحریمی همه قشرهای مردم ایران مخالفند و فارغ از گرایش‌های سیاسی و آثار سیاسی این تحریم و تبعاتی که ممکن است داشته باشد لازم دانسته‌اند که مخالفت خود را اعلام کنند.

 بسیاری از جریان‌هایی که مخالف نظام ایران هستند در شبکه‌های اجتماعی سعی کرده‌اند این پویش را وابسته به نهادهای سیاسی معرفی کنند و از وجهه مدنی آن بکاهند. به‌عنوان یکی از امضا‌کنندگان این نامه پاسخ‌تان چیست؟

 همه افراد و اشخاص چه در سطح ملی و چه در سطح بین‌المللی حق اظهار نظر دارند و طبیعتاً اینکه نسبت به این‌گونه حرکات نیز موضع منفی بگیرند حق آنها است.

اما پاسخی که می‌توان داد این است که کسانی که از دور دستی بر آتش دارند و شاید در انتظار آثار خیلی انفجاری و غیرعادی از این تحریم هستند گمان نمی‌کنم که بتوانند وضعیت مردم ایران را در زیر فشار تحریم احساس کنند.

در مقابل کسانی که این کمپین را برپا کرده‌اند مطمئناً در پی حمایت سیاسی از گروهی یا شخصی نیستند. آنچه مورد نظر بوده و هست وضعیتی است که این تحریم‌ها برای مردم عادی کوچه و بازار ایجاد کرده است و آنها هر روز ناظر آن هستند.

بنابراین اگر این کمپین به آنجا منجر شود که به هر شکلی و با هر مقدمه‌ای این مضایق مرتفع شود گمان نمی‌کنم که از هیچ منظری حرکتی منفی باشد.

ادامه دارد ...

 
پرداخت امن
میتوانید با استفاده از شبکه شتاب به صورت امن پرداخت نمایید.
تحویل واقعا سریع
ارسال سریع به تمام نقاط ایران
پشتیبانی شگفت انگیز
پشتیبانی ما شما را شگفت زده خواهد کرد.
بهترین کیفیت
بهترین و با کیفیت ترین محصولات

تماس با ما
شما میتوانید از طریق اطلاعات زیر با ما در تماس باشید.
021-66700452
021-66719600 : شماره فاکس
info@keshavarz.com
تهران، خیابان انقلاب، خیابان خارک، خیابان شهید هاشمی فر، پلاک 5، واحد 2
 
لطفا کمی صبر کنید...
 
لینک‌های مفید
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "نشر کشاورز" است.