انتشارات کشاورز
فروشگاه اینترنتی کتاب‌های حقوقی
0 کالا - 0 تومان
حذف تصویر عنوان تعداد قیمت (تومان)
موردی وجود ندارد
جمع: 0 تومان

نحوه تغییر انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان

به موجب اصل نود و یکم قانون اساسی، 6 نفر حقوقدان عضو شورای نگهبان از حقوقدانان مسلمان رشته‌های مختلف حقوقی به‌وسیله رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی می‌شوند و با رأی مجلس انتخاب می‌شوند.

 شورای نگهبان در سال 1380 در نظریه شماره 1682/21/80خود اعلام کرده است: «مطابق بند 2 اصل 91 قانون اساسی، اختیار معرفی حقوقدانان شورای نگهبان به تعداد بیش از افراد مورد نیاز، به عهده رئیس قوه قضائیه است و مجلس شورای اسلامی موظف است فقط از میان افراد معرفی شده، تعداد لازم را انتخاب کند.»

 از این اظهارنظر که در پاسخ رئیس قوه قضائیه در خصوص همین مورد اعلام شده، مشخص می‌شود که به هر حال مجلس باید از میان تعدادی حقوقدان که رئیس قوه قضائیه معرفی کرده، اعضای حقوقدان شورای نگهبان را انتخاب کند.

 باید توجه داشت که به موجب بند «ه» ماده 108 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، هر یک از این کاندیداها 10 دقیقه فرصت دارند تا راجع به برنامه‌هایشان در مجلس صحبت کنند و سپس به موجب ماده 125 قانون اخیر، الزاما با ورقه رأی‌گیری خواهد شد.

  نکته مهم این است که در زمان پاسخ استعلامی که بدواً گفته شد، به موجب ماده 119، قانون آیین‌نامه داخلی مجلس انتخاب اعضای حقوقدان شورای نگهبان با اکثریت مطلق آرا انجام می‌شد؛ یعنی نصف به‌علاوه یک افراد حاضر.

 این معنا باعث اشکال شد، به نحوی که در سال 1396 به علت عدم انتخاب دو تن از اعضای حقوقدان شورای نگهبان که رأی کافی نیاورده بودند، تحلیف رئیس‌جمهوری که بایستی با حضور کل اعضای شورای نگهبان انجام می‌گرفت دچار اشکال شد. به نحوی که مقام رهبری مورد را به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع فرمودند و این مجمع راه‌حل‌هایی را پیشنهاد کرد. ☀️ مقام رهبری یکی از این راه حل‌ها را که عبارت بود از «شورای نگهبان تا اعلام نظر تفسیری با سه چهارم اعضا رسمیت دارد.» پذیرفتند. موضوع حل شد و مشکل به سامان رسید.

اما در اصلاح سال 1387 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، اکثریت لازم برای تعیین اعضای حقوقدان شورای نگهبان، از اکثریت مطلق در ماده 120 این قانون، به اکثریت نسبی تغییر کرد.

 بنابراین آنچه مسلم است، رئیس قوه قضائیه باید تعدادی بیش از حقوقدانان مورد نظر را به مجلس شورای اسلامی معرفی کند و مجلس پس از استماع آنچه که این افراد در تعرفه و بیان برنامه خود می‌گویند، با ورقه رأی خواهد گرفت و کسانی که حائز بیشترین رأی باشند به عنوان حقوقدان شورای نگهبان انتخاب خواهند شد. راد نخواهد داشت و ممکن است افرادی با رأی بسیار پایین انتخاب شوند که در هر حال منتخب مجلس هستند.  لکن مسئولیت میزان تسلط و تبحر ایشان، به هیچ وجه با مجلس نیست.

 ثانیا- روشی که در بند 2 اصل 91 قانون اساسی برای این مورد پیش‌بینی شده است، از آنجا که حکم قانون اساسی است، صرفا با تغییر قانون اساسی قابل تغییر است و به شکل دیگری نمی‌توان این رویه را تغییر داد.

 اینکه احیاناً برای مثال گفته شود اعضای حقوقدان شورای نگهبان از میان کاندیداها و با رأی مستقیم مردم انتخاب شوند، این امر شاید پیشنهاد جذاب و ایده‌آلی باشد اما به وضوح مشخص است که چنین امکانی عملی نیست و محتاج اصلاح قانون اساسی است.

روزنامه آرمان- 5 آذر

 
پرداخت امن
میتوانید با استفاده از شبکه شتاب به صورت امن پرداخت نمایید.
تحویل واقعا سریع
ارسال سریع به تمام نقاط ایران
پشتیبانی شگفت انگیز
پشتیبانی ما شما را شگفت زده خواهد کرد.
بهترین کیفیت
بهترین و با کیفیت ترین محصولات

تماس با ما
شما میتوانید از طریق اطلاعات زیر با ما در تماس باشید.
021-66700452
021-66719600 : شماره فاکس
info@keshavarz.com
تهران، خیابان انقلاب، خیابان خارک، خیابان شهید هاشمی فر، پلاک 5، واحد 2
 
لطفا کمی صبر کنید...
 
لینک‌های مفید
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "نشر کشاورز" است.