انتشارات کشاورز
فروشگاه اینترنتی کتاب‌های حقوقی
0 کالا - 0 تومان
حذف تصویر عنوان تعداد قیمت (تومان)
موردی وجود ندارد
جمع: 0 تومان

حق-الوکاله-(1)

میزان حق الوکاله ای که دادگاهها - در صورت محکومیت طرف - به آن رأی می دهند ، در آیین نامه تعرفه حق الوکاله مصوب 1385 رئیس وقت قوه قضائیه مشخص شده است.

در مورد این آئین نامه و نحوه تنظیم و تصویب آن و اینکه آیا در این راستا مقررات و ضوابط ناظر به موضوع رعایت شده بود یا نه مناقشات بسیار صورت گرفت که در این کتاب قابل بحث نيست . زيرا به هر حال اين آئين نامه وجود دارد و اجرا مي شود.

در اين آئين نامه براي حق الوكاله سقف دويست ميليون ريال تعيين شده است . اما در عين حال در اولين ماده آن به توافق وكيل و موكل اشاره شده است . بنابراين وكيل و موكل مي توانند در خصوص پرداخت هر مبلغي به عنوان حق الوكاله توافق كنند . ولي اگر طرف دعوا محكوم شود ، دادگاه به بيش از دويست ميليون ريال رأي نخواهد داد .

اين موضوعي است كه بايد براي موكل دقيقاً روشن و به او تفهيم و در قرارداد حق الوكاله هم تصريح شود . يعني بايد موكل بداند اگر مثلاً صدميليون تومان حق الوكاله مي پردازد ، در صورت پيروزي در دعوا فقط بيست ميليون تومان آن به عنوان خسارت دادرسي مورد حكم دادگاه قرار خواهد گرفت . بدیهی است وکیل باید مالیات خود و سهم کانون و صندوق حمایت را بر مبنای صد میلیون تومان بپردازد.

حق الوکاله متعارف در دعاوی مالی بین هفت تا ده درصد خواسته است. وقتی خواستۀ دعوای مالی خیلی بالا باشد ، معمولاً این درصد تقلیل پیدا می کند. و ممکن است حتي به 3 % یا 1 % هم برسد. شصت درصد از کلّ حق الوکاله در مرحلۀ بدوی پرداخت می شود.

اگر دعوا به مرحلۀ تجدید نظر برسد ،40 % مابقی در آغاز این مرحله باید پرداخت شود.

 
پرداخت امن
میتوانید با استفاده از شبکه شتاب به صورت امن پرداخت نمایید.
تحویل واقعا سریع
ارسال سریع به تمام نقاط ایران
پشتیبانی شگفت انگیز
پشتیبانی ما شما را شگفت زده خواهد کرد.
بهترین کیفیت
بهترین و با کیفیت ترین محصولات

تماس با ما
شما میتوانید از طریق اطلاعات زیر با ما در تماس باشید.
021-66700452
021-88711092 : شماره فاکس
info@keshavarz.com
تهران، خیابان انقلاب، خیابان خارک، خیابان شهید هاشمی فر، پلاک 5، واحد 2
 
لطفا کمی صبر کنید...
 
لینک‌های مفید
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "نشر کشاورز" است.